În timp ce majoritatea lumii occidentale sărbătorea Paștele, creștinii din Pakistan s-au întâlnit cu suferința și moartea. Nu a fost suficient pentru minoritatea creștină din Pakistan amenințarea continuă cu legile rigide ale blasfemiei, nici faptul că autoritățile închid ochii la abuzurile comise împotriva lor și nici că bisericile le sunt închise sau amenințate cu închiderea. Peste 65 de persoane și-au pierdut viața și mai mult de 200 au fost rănite în urma unei explozii produse de un terorist sinucigaș într-un parc public din orașul Lahore, tocmai în Ziua Învierii.
Un creștin este omorât cu brutalitate
Ultima informație survenită din Pakistan redă cazul unui bărbat ce a fost asasinat într-un mod brutal, fără ca poliția să intervină. Nazeer Masih a fost atacat de doi musulmani cu o rangă de fier și cu un cuțit în 6 Aprilie, în timp ce cosea iarbă undeva în apropierea satului său. Masih era creștin și în momentul atacului se afla împreună cu un prieten musulman. Masih a fost lovit brutal cu ranga și apoi i-a fost tăiat gâtul cu cuțitul, lăsându-l acolo într-o stare foarte gravă.
Un comunicat al Asociației Creștine Britanice-Pakistaneze (BPCA) spune că între Masih și cei doi atacatori s-a iscat o dispută legată de tinerii creștini din sat. Se înțelege că cei doi atacatori erau traficanți de droguri și veneau să-i ademenească pe tinerii creștini din sat, iar Masih le-a spus acestora să-i lase pe tineri în pace.
Când alți localnici și membri ai familiei au sosit la fața locului Masih era deja mort și deși incidentul a fost raportat imediat poliției, aceasta a nu a luat nici o măsură. Alfred Azam, un pastor local a spus că nu este primul incident de persecuție în satul lor: „Înainte și după slujbele bisericii traficanții musulmani mișună prin împrejurimi cu scopul de a vinde droguri tinerilor noștri”. „Când bărbații în vârstă le spun acestora să-i lase pe tineri în pace, aceștia îi omoară”, a mai spus Azam.
În semn de protest, creștinii locali au luat sicriul lui Masih și l-au plimbat pe străzi timp de câteva ore, iar în urma acestei demonstrații, poliția a decis în cele din urmă să prezinte un raport și să investigheze crima. (Christian Today)
Ce scrie în manualele școlare din Pakistan!
Nu este de mirare că astfel de incidente se petrec atât de frecvent în Pakistan. Conform Comisiei pentru Libertate Religioasă Internațională din Statele Unite, Pakistanul folosește educația din școli pentru a ataca minoritățile religioase, în special pe cea creștină. Astfel, în manualele școlare, creștinii pakistanezi sunt denumiți ca și „opresori colonialiști, antipatrioți, persoane stranii și inferioare, etc”. Aceste manuale prezintă eronat diverse fapte istorice, cu scopul de a deforma realitatea.
„Aceste manuale reflectă din păcate stadiul alarmant în care se găsește libertatea religioasă în Pakistan”, spune Robert George, președintele Comisiei. „Sistemul educativ al unei țări, inclusiv manualele școlare, trebuie să promoveze toleranța religioasă și nu să închidă poarta cooperării și conviețuirii”.
Raportul Comisiei a descoperit că „sistemul de educație publică continuă să fie fundamental intolerant cu minoritățile religioase”. Copiii creștini sunt învățați că ei (creștinii) „au învățat toleranța și bunătatea din inima musulmanilor”. Manualele școlare învață că atât creștinii cât și hindușii sunt persoane „nefaste, violente și tiranice prin propria lor natură”. (Christian Today)
Sunt astfel de incidente, fenomene izolate?
Conform Open Doors atacurile contra creștinilor s-au întețit în această țară în ultimii ani ca urmare a radicalizării jihadismului. Islamul radical, sub diverse sigle, a organizat atentate contra bisericilor în cursul anului trecut – în același oraș Lahore, a atacat afacerile sau casele creștinilor, a exercitat presiuni asupra politicienilor și a judecătorilor ce judecă procese cum este cel al lui Asia Bibi, condamnată la moarte pentru o presupusă blasfemie, etc.
Lista Mondială de Persecuție, ce elaborează anual Open Doors, așează Pakistanul în poziția nr 6, unde se precizează: „Minoritatea creștină continuă să sufere, în special datorită competiției dintre grupările islamice radicale cum sunt Daesh (ISIS) sau cele ale talibanilor”.
În aceeași zi în care creștinii își plângeau morții în Lahore, aproximativ 25 000 de islamiști suniți se manifestau în Islamabad cerând guvernului să adopte o politică îndreptată spre islamismul de stat. Manifestanții cereau de asemenea execuția tuturor creștinilor ce sunt acuzați de blasfemie și impunerea legii islamice Sharia.
Se calculează că în Pakistan 99 % din populație este musulmană, dar minoritatea creștină este semnificativ importantă din punct de vedere numeric, fiind vorba de peste 5 milioane de persoane, Pakistanul fiind a șasea țară din lume ca populație. (Protestante Digital)